preview

Střední škola řemesel a služeb Pardubice, s.r.o.

Škola, jejíž  webové stránky jste právě navštívili, se za dobu svého trvání, od roku 1992, nesmazatelně zapsala svou cílevědomou prací do podvědomí nejen v oblasti učňovského školství, ale i odborné veřejnosti, která je v Pardubickém kraji zastoupena celou řadou stavebních firem, kde naši absolventi nacházejí své uplatnění v praxi.Škola byla založena a zařazena do sítě škol v roce 1992 pod názvem Soukromé SOU a U stavební, s.r.o., jako první soukromá škola v okresu Pardubice. Od 1. 7. 2014 došlo ke změně názvu naší školy na Střední škola řemesel a služeb Pardubice, s.r.o. Od samého začátku byla hlavním cílem výchova a odborná příprava nových stavebních řemeslníků. Trvalým záměrem školy bylo, a je navázat na dlouhodobé a dobré tradice stavebnictví v našem regionu.Za dobu existence školy opustila její brány celá řada řádně vyučených absolventů. Na jejich místa nastoupili noví žáci. Jejich výchově a odbornému vzdělání se věnovalo velké úsilí celého kolektivu školy. Jedná se o činnost jistě nelehkou a náročnou, o práci, která nikdy nekončí. Nakolik se tato práce škole bude dařit i v dalším období, prověří další roky.Z tohoto důvodu si zaslouží velký dík všichni ti, kteří tvořili minulost této školy a její dobré jméno. Poděkování patří ale i všem těm, kteří svou činností i obětavým vztahem ke škole pracují na její současné tváři, tj učitelům všeobecných a odborných předmětů, včetně učitelů odborného výcviku, technickohospodářským pracovníkům a ostatním nepedagogickým pracovníkům školy.Zvláštní uznání si zaslouží  stavební firmy, na jejichž stavbách se dotvářely praktické znalosti a tříbil se řemeslný fortel  budoucích řemeslníků -  našich žáků, minulých, současných i budoucích absolventů.

preview

Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice

Střední odborné školství v Moravských Budějovicích má mnohaletou tradici, která byla v minulosti zastoupená školami Středního odborného učiliště zemědělského a Středního odborného učiliště strojírenského. K 1. lednu roku 2003 došlo ke sloučení těchto dvou středních odborných učilišť a vznikla nová organizace s názvem Střední odborné učiliště řemesel a služeb Moravské Budějovice. Od 1. 1. 2004 došlo ještě ke sloučení se Středním odborným učilištěm lesnickým Lesonice. Od 1. 7. 2006 byl název změněn na Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice. Sloučením těchto tří škol vznikla současná podoba školy, která připravuje chlapce a dívky na budoucí povolání pro firmy v regionu.Střední škola zajišťuje komplexní přípravu žáků v učebních a maturitních oborech, včetně nástavbového maturitního studia pro absolventy učebních oborů s širokým zaměřením, jak v oblasti služeb, tak i v tradičních řemeslech. Teoretické vyučování probíhá v budovách Tovačovského sady 79, kde zároveň sídlí i vedení školy a Dobrovského 10. Škola je moderně vybavena odbornými učebnami s audiovizuální technikou a s připojením k internetu – jazykové učebny, učebny elektro, počítačové učebny. Podle zaměření oboru mají žáci možnost získat buď bezplatně v rámci osnov oboru, nebo ostatní žáci za výhodnější ceny: řidičské oprávnění skupin, svářečské kvalifikace, barmanský kurz a oprávnění § 5 vyhlášky 50/1978 Sb. Všichni žáci mají možnost stravování ve školní jídelně a pro dojíždějící žáky je zde možnost ubytování v domově mládeže. V rámci výuky se uskutečňuje řada akcí, které přispívají jak k odbornému, tak i všeobecnému přehledu žáků (exkurze do firem, na odborné výstavy, soutěže apod.).Odborný výcvik je zajištěn převážně na vlastních pracovištích v Moravských Budějovicích, a to Chelčického 316 a K Háji 683. V rámci plnění učebních osnov odborného výcviku zajišťují žáci některé služby pro veřejnost: opravy vozidel, přípravu vozidel na STK, opravy zemědělských strojů, strojní obrábění, instalatérské práce, zámečnické práce a elektro-montážní práce. Žáci vyšších ročníků učebních oborů jsou umísťováni na praxi v místních firmách a provozovnách, se kterými škola dlouhodobě spolupracuje. Zde žáci získávají další pracovní zkušenosti v oboru a v řadě případů i jisté pracovní nabídky po ukončení vzdělávání. Za produktivní práci v rámci odborného výcviku a v externí praxi dostávají žáci finanční odměnu dle platných předpisů. Na vybraných oborech mají žáci možnost při splnění prospěchových kritérií získat motivační stipendia.

preview

Střední škola zemědělská, Přerov, Osmek 47

Praxe žáků probíhá na školní farmě, kde se nachází také jezdecký areál, dále tzv. drobnochov s chovem drůbeže, koz, ovcí a prasat a zahradnictví s prodejem výpěstků pro veřejnost. Žáci vyšších ročníků vykonávají praxi na smluvních pracovištích v nejbližším okolí školyJezdecký areál tvoří travnaté a pískové kolbiště, krytá jezdecká hala, kruhová jízdárna, kolotoč, školní stáje a rozlehlé venkovní výběhy pro15 školních koní, kteří jsou využíváni v hodinách Jezdectví. Žáci zaměření Chovatel koní, jezdec oborů Agropodnikání a Zemědělec farmář pak mají na starosti péči o chov koní v rámci odborného výcviku a praxe.Za pomoci významných projektů Olomouckého kraje a Ministerstva zemědělství škola stále modernizuje vybavení školní farmy a školního zahradnictví. Zmodernizovali jsme dílny odborného výcviku, odborné učebny a zakoupili zemědělskou techniku – traktory, závěsné a tažné stroje, sklízecí mlátičku, secí stroj, manipulátor a další s cílem zajistit kvalitní zázemí pro žáky v hodinách Odborného výcviku a Praxe všech studijních i učebních oborů.Chceme tak ještě ve větší míře pokračovat v zabezpečování odborníků pro resort zemědělství orientovaný na základy zemědělské výroby, ekonomiku podniku a služby pro zemědělství, ale také pro rodinný život na farmě a ekologické zemědělství.Zemědělství se neustále vyvíjí, zdokonaluje a zemědělské stroje vybavené nejmodernější technikou jsou samozřejmostí. Zemědělství má pro člověka stále velký význam a v současné době je mu věnována zasloužená pozornost, takže příprava na povolání v tomto oboru je určitě ta správná volba.