preview

Střední odborná škola Litovel, Komenského 677

Popis

Střední odborná škola Litovel pomohla mnoha generacím ke kvalitnímu vzdělání v tradičních oborech. I dnes předáváme žákům vše co umíme, avšak moderní cestou. U všech oborů klademe důraz na získání kvalitní praxe, která absolventům umožní se bez potíží uchytit na trhu práce, nebo pomůže případně při pokračování nástavbovým studiem. Škola je zapojena do evropských projektů, které umožňují další profesní růst jak samotných žáků, tak i zájemců z řad široké veřejnosti.

Na pokrok nových technologií škola reaguje postupnou modernizací a její vybavení je stále rozšiřováno. Disponujeme odbornou učebnou pro výuku nápojové gastronomie a stolničení, kde rozšiřují žáci své znalosti a dovednosti v oblastech míchání nápojů, someliérství a baristiky. SOŠ Litovel nabízí žákům i bohaté sportovní vyžití, kvalitní ubytování i stravování ve vlastních zařízeních.

Kde studovat po střední škole?

Stačí se podívat jedním klikem do brožury Absolvent.cz

brochure

Nebo se podívejte na sociální stránky školy

WWW: https://soslitovel.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/soslitovel.cz
Instagram: https://www.instagram.com/soslitovel/
Zaměření školy: Střední odborná škola
Typ školy: Veřejná
Bezbariérový přístup: Ne

Studijní programy/obory: (název, forma studia, titul)

Fotograf 34-56-L/01

Mechanik elektrotechnik 26-41-L/01

Kuchař - číšník: kuchař - 65-51-H/01

Kuchař - číšník: číšník/servírka - 65-51-H/01

Cukrář - 29-54-H/01

Výrobce potravin: pivovarník - sladovník - 29-51-H/01

Elektrikář - 26-51-H/01

Výrobce potravin: mlékař - 29-51-H/01

Podrobné informace o škole

Hlavní budova školy v Komenského ulici byla postavena v roce 1870 a je nejstarší školní budovou v Litovli. Původní chlapecká obecní škola sloužila od roku 1900 současně jako Pokračovací škola průmyslová a obchodní. Vyučovalo se v neděli dopoledne a v pondělí a úterý odpoledne; obory obchodní, stavební a oděvní. Tento systém fungoval s malými obměnami až do šk.r. 1940/41, kdy se pokračovací škola přestěhovala do vlastní budovy.

Po zrušení odděleného vyučování dívek a chlapců a zrušení státních pracovních záloh v roce 1956 se do budovy vrátilo profesní vzdělávání ve formě učňovské školy. Hlavními obory byly zedník, sladovník, pekař a cukrář. Postupně přibývaly obory nástrojař, zámečník, soustružník, frézař, provozní elektromontér a mechanik elektronických zařízení. V 60. letech přešly obory pekař a sladovník na jiné školy. V 70. letech přibyl obor kuchař-číšník, v 80. letech obor cukrovinkář. Všechny zmíněné obory se v různých kombinacích a s většími, či menšími přestávkami učí dodnes.

V roce 1963 přišel n.p. Papcel s myšlenkou, že by bylo potřebné sjednotit do té doby roztříštěnou výuku odborného výcviku a s návrhem na zřízení učňovského střediska ve vlastním areálu v ulici Uničovské. V roce 1967 bylo kompletně dokončeno nejen učňovské středisko pro technické obory, ale i domov mládeže v ulici Gemerské, sloužící na tehdejší poměry k nadstandardnímu ubytování žáků ze vzdálenějších míst.

Od šk.r. 1982/83 byla i teoretická výuka podřízena n.p. Papcel, čímž vzniklo podnikové střední odborné učiliště, ve kterém však zůstaly zachovány i netechnické obory. Ve stejném roce zřídil také n.p. Tesla vlastní učňovské středisko pro obory slaboproudé elektrotechniky. V roce 1991 byla teoretická i praktická výuka převedena zpět na stát a učiliště začalo poskytovat i střední vzdělání s maturitní zkouškou. Jednalo se o studijní obor mechanik elektronik pro absolventy ZŠ a o nástavbové obory pro vyučené uchazeče.

Diskuze