preview

Výchovný ústav, dětský domov se školou, střední škola, základní škola a školní jídelna, Chrastava, Školní 438

Popis

Dětský domov se školou (dále jen DDŠ) je státní školskou institucí, příspěvkovou organizací s právní subjektivitou, jejímž zřizovatelem je MŠMT ČR.

DDŠ zajišťuje péči 24 chlapcům s nařízenou ústavní výchovou, popř. s nařízeným předběžným opatřením, kteří mají diagnostikovány poruchy chování.

DDŠ je speciální výchovné zařízení, jehož hlavní náplní je náprava nedostatků ve výchově a vřazení dítěte do společnosti. Touto hlavní myšlenkou by měla být vedena každodenní činnost všech pracovníků domova, nejen pedagogických. Každý z pracovníků by měl být všem dětem vzorem v každé situaci a jejím řešení, ať už jde o vytváření a rozvíjení kvalitních mezilidských vztahů, udržování pořádku, řešení konfliktů a problémů nebo hospodárné zacházení s vybavením DDŠ. Důležitou podmínkou této práce je jednotné působení všech zaměstnanců na dítě, trpělivý, laskavý, ale důsledný přístup k dětem, vytvoření příznivé pracovní atmosféry a optimálního prostředí pro svěřené děti.

Kde studovat po střední škole?

Stačí se podívat jedním klikem do brožury Absolvent.cz

brochure

WWW: https://www.dds-chrastava.cz/
Zaměření školy: Střední odborná škola
Typ školy: Veřejná
Bezbariérový přístup: Ne

Podrobné informace o škole

Zdravotnická organizace se datuje od 19 století. Chrastava patřila ke zdravotnickému okruhu Mladá Boleslav, kterému předsedal krajský úřední lékař. V panství Grabštejn byli v roce 1833 tři ranhojiči.

První lékárnu v Chrastavě otevřel v roce 1824 Mag. Pharm. Wenzel Sieber. Jeho následovníci byli: 1872 Adolf Habel, v roce 1885 Karl Gahler, v roce 1912 Gustav Adolf Böhm, v roce 1939 Karl Wagner.

Na konci 19. století se v Chrastavě usadil první dentista. Následovali ho další a v době vyhoštění byli tři. Ve stejné době byli v Chrastavě tři porodní asistenti, kteří byli nápomocní u porodů.

Příslušná nemocnice pro naše město byla v Liberci. Byla otevřena v roce 1848 pod názvem „Stephans-Hospital“ a v roce 1859 byla přejmenována na veřejnou všeobecnou nemocnici. V roce 1904 byla se 330 postelemi druhou největší nemocnicí v Čechách.

Přechod od „špitálů“ k čistě dobrovolnickým zařízením představovaly tzv. „Siechenhäuser“ (chorobince, chudobince, starobince) určené pro nešťastníky, kteří v důsledku nevyléčitelné nemoci nemohli vykonávat své povolání.

Soudní okres Chrastava zřídil v roce 1912 v našem městě také takový dům. Bylo to vzorové a velkorysé zařízení.Z daleka viditelná budova zámeckého typu korunovaná ve svém středu kopulovitou věžičkou se zdvihá nad chlapeckou školou. Na základě rozhodnutí okresní rady z roku 1911, pod vedením starosty města Wenzela Neumanna, byla stavba této budovy realizována stavebním mistrem Ing. Robertem Peukerem a dokončena 15. července 1912. Po vnitřním vybavení budovy v pozdním podzimu téhož roku budova poskytla místo pro 120 žadatelů, kteří byli podle určitého klíče vybírání ze Soudního chrastavského okresu.  O obyvatele pečovalo osmnáct sester z řádu sv. Hedwigy (se sídlem ve Vratislavi / Breslau).

 

Diskuze