preview

Střední škola hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice, s.r.o.

Video

Jsme moderní střední škola s více než padesátiletou tradicí. Studuje u nás okolo tří set žáků, ve sboru máme třicítku kvalitních učitelů v čele s naší ředitelkou Ing. Dianou Volejníčkovou.

Stojíme si za tím, že studenti, kteří končí naši školu, jsou dobře připraveni pro zaměstnání. S výučním listem odcházejí Kuchaři – číšníci, Cukráři nebo Kadeřníci. Maturitní vysvědčení u nás získávají absolventi v oboru Hotelnictví, Cestovní ruch (se zaměřením na golf), Nutriční asistent a Analýza potravin. V neposlední řadě nabízíme nástavbové obory s maturitou – Gastronomii a Podnikání.

Naši žáci zajišťují řadu společenských akcí v regionu, pracují na provozovnách sociálních partnerů, získávají zkušenosti na školních pracovištích. A nejen tam. Naše škola vysílá žáky na odborné zahraniční praxe v Německu a na Slovensku. Od roku 2004 se zapojujeme do řady mezinárodních projektů – díky programu Leonardo da Vinci. Mobility a následně Erasmus+ v programovém období 2014 – 2020 jezdí studenti každoročně na odborné stáže do Anglie, Německa a Španělska.

A pokud bychom to chtěli odlehčit … Kde jinde najdete školu v parku? A ještě Vás tam nutí hrát golf!

Kde studovat po střední škole?

Stačí se podívat jedním klikem do brožury Absolvent.cz

brochure

Nebo se podívejte na sociální stránky školy

Počet přijímaných do prvního ročníku: 180
Počet přihlášených: 60

Studijní programy/obory: (název, forma studia, titul)

Kuchař – číšník

Cukrář

Kadeřník

Hotelnictví

Cestovní ruch

Analýza potravin – laborant

Nutriční asistent

Gastronomie

Podnikání

Dny otevřených dveří

Průběžně během roku v dopoledních hodinách dle individuální domluvy v prostorách Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice s.r.o.

Přijímací řízení

Přijímací řízení ve školním roce 2020/2021 pro maturitní obory:

OborPočet přijímaných uchazečů
29-42-M/01 Analýza potravin25
65-42-M/02 Cestovní ruch30
65-42-M/01 Hotelnictví60
53-41-M/02 Nutriční asistent25
64-41-L/51 Podnikání (nástavbové studium)20
65-41-L/51 Gastronomie (nástavbové studium)20

Kritéria přijímacího řízení  pro maturitní obory

  • zájem o obor
  • absolvent 9. třídy ZŠ bez známky nedostatečná v 1. pololetí 8. třídy a 1. pololetí 9. třídy
  • průměrný prospěch z 1. pololetí 8. třídy a 1. pololetí 9. třídy
  • lékařský posudek o zdravotní způsobilosti studovat zvolený obor (kromě oboru Cestovní ruch)
  • úspěšné složení testů z ČJL a MA
  • Bodový systém hodnocení uchazečů:
    • prospěch na ZŠ
      • průměrný prospěch za 1. pololetí 8. třídy – max. 15 bodů
      • průměrný prospěch za 1. pololetí 9. třídy – max. 15 bodů
    • prospěch při studiu učebního oboru – u uchazečů nástavbového studia
      • průměrný prospěch za 1. pololetí 2. ročníku – max. 15 bodů
      • průměrný prospěch za 1. pololetí 3. ročníku – max. 15 bodů
    • preferenční body – max. 10 bodů
      • uděluje ředitelka školy za školní i mimoškolní aktivity uchazeče
    • výsledky jednotných přijímacích zkoušek (tvoří nejméně 40% celkového hodnocení)
      • český jazyk a literatura – max. 30 bodů (= 50 bodů z testu)
      • matematika – max. 30 bodů (= 50 bodů z testu)

Přijímací řízení pro učební obory:

OborPočet přijímaných uchazečů
29-54-H/01 Cukrář30
65-51-H/01 Kuchař – číšník30
669-51-H/01 Kadeřník30
  • Přijímací zkoušky se pro učební obory nekonají
  • Podání přihlášky osobně nebo doporučeně poštou
    • přihlášení uchazeči budou obeslání pozvánkou k přijímacímu řízení.
  • Nepřijatým uchazečům bude předáno písemné rozhodnutí o nepřijetí žáka ke studiu zvoleného oboru a poučení o možnosti podání žádosti o nové rozhodnutí.
  • Odevzdání zápisového lístku na školu, na kterou uchazeč plánuje nastoupit.
    • Přijatý uchazeč zájem o studium potvrzuje odevzdáním zápisového lístku do 10 pracovních dnů ode dne zveřejnění seznamu přijatých uchazečů.

Kritéria přijímacího řízení pro učební obory

Ostatní informace o přijímacím řízení:

  • Neodevzdá-li uchazeč zápisový lístek v řádné lhůtě, tj. do , zanikají posledním dnem lhůty právní účinky rozhodnutí o přijetí tohoto uchazeče ke vzdělávání v dané střední škole.
  • Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou, a to neplatí v případě, že uchazeč chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě nového rozhodnutí.
  • Nepřijatým uchazečům se výsledek oznamuje zasláním rozhodnutí písemně.
  • Žádost o odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí, lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí, na SŠ.
  • Umožňuje se, aby v nezbytných případech za uchazeče s nařízenou ústavní výchovou nebo uloženou ochrannou výchovou podal přihlášku a odevzdal zápisový lístek místo zákonného zástupce ředitel příslušného zařízení.
  • Stanovení dalších kol přijímacího řízení je v kompetenci ředitele školy a mohou jím být vyhlášeny, pokud bude znát počet volných míst v jednotlivých oborech vzdělávání. Informace o dalších kolech přijímacího řízení budou zveřejněny na webových stránkách školy a taktéž na webových stránkách KÚ.
  • Uchazeči o obor ve 2. kole přijímacího řízení mohou zaslat přihlášku na sekretariat@hssilherovice.cz nebo poštou na adresu školy. Počet přihlášek do dalších kol přijímacího řízení není omezen.

V případě jakýchkoli nejasností, dotazů nebo nutnosti změny termínu přijímacího řízení z důvodu nemoci žáka či kolize termínů se obraťte na studijní referentku:

Andreu Krenželokovou,

telefon: 595054106,

e-mail: studijni@hssilherovice.cz

Podrobné informace o škole

Historie středního školství v Šilheřovicích je datována od poloviny 60. let 20. století. Výuka na Odborném učilišti v Šilheřovicích byla zahájena 5.9.1966 přestěhováním OU Kyjovice a OU Sobotín do nově zřízeného OU Šilheřovice. Na škole byl vyučován tříletý učební obor Kuchař – číšník a Prodavač smíšeného zboží. O dva roky později bylo zahájeno experimentální pětileté studium, kdy žáci po získání výučního listu pokračovali ve dvouletém studiu výukou pouze všeobecně vzdělávacích předmětů. Toto studium bylo ukončeno maturitní zkouškou. Škola byla umístěna na zámku , kde od roku 1949 byl domov mládeže pro řecké děti, hornické odborné učiliště OKR a dětský domov pro děti ze Slovenska – Kolárovo.

Transformací družstev jsme v roce 1992 obdrželi status soukromé školy. Našim zřizovatelem byl a je Svaz českých a moravských spotřebních družstev Praha 3, U Rajské zahrady 3. V návaznosti na změny školské legislativy došlo několikrát ke změně názvu školy, k poslední změně došlo 2006, kdy škola dostala název školy na Střední škola hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice, s.r.o.

V průběhu 50. leté existence naší školy došlo k výstavbě dvou nových budov, kde byl zprvu umístěn domov mládeže pro ubytované žáky. Tento domov mládeže byl v roce 1995 rekonstruován a v jeho budovách vznikly nové prostory pro teoretické a praktické vyučování, do kterých se škola postupně přestěhovala.

Po celou dobu existence školy dbalo její vedení na zvyšovaní kvalifikace pedagogických pracovníků, což vyústilo začátkem 90. let v rozšíření nabídky učebních oborů o řezníky a cukráře. V této době také vznikl studijní obor Hotelová škola. Od roku 1994 mohou žáci tříletých učebních oborů pokračovat ve dvouletém nástavbovém studiu zakončené maturitní zkouškou. V roce 1999 bylo portfolio oborů nabízených školou rozšířeno o čtyřletý učební obor s maturitou Kosmetička a tříletý učební obor Kadeřník. V roce 2008 byla opět provedena úprava oborového portfolia, která reagovala na požadavky trhu práce a zájmu o studium v jednotlivých oborech. Nově byly otevřeny obory vzdělání s maturitou – Cestovní ruch a Analýza potravin. V roce 2020 byl nahrazen studijní obor Kosmetička novým studijním oborem s maturitou – Nutriční asistent.

Dnešní rozsah oborů, který SŠ hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice, s.r.o. nabízí lze tedy považovat za důsledek 50. letého vývoje v tomto oboru, tradice a profesionality, která umožnila za tato léta získání odbornosti  cca 10 000 absolventům, kteří dnes působí ve všech sférách resortu veřejného stravování, potravinářského průmyslu a služeb.

Současné aktivity školy směřují v duchu evropského klimatu ke spolupráci se zahraničními subjekty na poli odborných praxí a stáží, jak pro studenty, tak pro pedagogické pracovníky. Mezi naše hlavní oblasti zájmu patří destinace v Německu, Řecku, Polsku, Slovensku, Rakousku a Španělsku.

Škola se zapojila do několika vzdělávacích programů Evropské unie, a to nejen v oblasti odborného vzdělávání žáků v rámci programu Leonardo da Vinci, nyní Erasmus+, ale i do operačních programů Evropské unie Vzdělání pro konkurenceschopnost a Výzkum, vývoj a vzdělávání. Úzce spolupracujeme s polským partnerem v rámci programu Interreg VA CZ-Pl.

V minulém roce škola obdržela grant v rámci Regionálního operačního programu, který významně přispěl k vybudování nové jazykové učebny a  k rekonstrukci gastronomické učebny pro obor Kuchař-číšník a Cukrář.

Diskuze